DOPRAVA ZADARMO PRI NÁKUPE NAD 150 €

info@onlineparfum.sk

0944 265 338

BLOG

Christian Dior - módna ikona a originálna osobnosť

„Parfum, ktorý nosíte o Vás napovie viac, ako Vaše písmo…“

Slávne slová francúzskeho génia, akým bol Christian Dior majú nadčasovú váhu. Parfumy, ktoré nesú jeho značku sú vždy zárukou kvality a nevtieravého luxusu. Viete, kým vlastne bol a čo ovplyvnilo jeho umeleckú dráhu?

Máme pre Vás pár zaujímavých faktov z jeho života...

 

Dieťa z dobrej rodiny

Narozdiel od jeho rovesníkov, Christian Dior sa narodil v roku 1905 do bohatej rodiny, ako syn zámožného obchodníka. V piatich rokoch sa spolu so štyrmi súrodencami presťahovali do honosného prostredia Paríža.

Rodičia dbali na jeho vzdelanie a mali s ním veľké plány. Priali si, aby pracoval ako úspešný diplomat pre francúzsku vládu. Christian mal však iné zámery a koníčky.

 

Milovník architektúry a umenia

Od útleho detstva zbožňoval kreslenie. Dokázal naskicovať akýkoľvek predmet a jeho umelecké cítenie bolo viac než zjavné. Túžil sa venovať i architektúre a vždy tvrdil, že šaty predstavujú určitý druh architektúry, ktorá vyzdvihuje proporcie ženského tela.
Na začiatku sa živil pouličným predajom svojich skíc a návrhov. Neskôr si otvoril malú galériu, kde s priateľom predávali diela umelcov, medzi ktorými bol napríklad i Pablo Picasso.


Krajčír pre manželky nacistov


Počas rokov Veľkej hospodárskej krízy bol nútený svoju galériu zavrieť a v roku 1940 nastúpil do vojenskej služby. Po jej skončení začal pracovať pre návrhárku Lucien Long a tu začalo jedno z najkontroverznejších období jeho života. Ako mnoho iných návrhárov, i Dior vytváral návrhy pre ženy nemeckých nacistických dôstojníkov a francúzskych kolaborantov. Hoci je zato ešte i dnes odsudzovaný, v tej dobe to bol jediný spôsob, ako naplniť svoje finančné i umelecký potreby.

Milujúci brat
Počas vojnových rokov bola jeho sestra, ako členka francúzskeho odboja, zatknutá gestapom a deportovaná do koncentračného tábora. Našťastie prežila a bola v roku 1945 oslobodená. O dva roky neskôr nazval Christian Dior svoj debutový parfum Miss Dior a venoval ho tak svojej milovanej sestre.

miss dior

Poverčivý puntičkár


Okrem umeleckého nadania bol Dior povestný ešte svojou obrovskou poverčivosťou. Táto jeho vlastnosť sa vekom dokonca zhoršovala. Jeho priatelia tvrdili, že žiadna prehliadka sa nemohla konať bez vopred vyložených tarotových kariet a porady s jeho osobnou veštkyňou. Jeho šťastným talizmanom boli kvety ľalie a vždy si našiel spôsob, ako ich zakomponovať do doplnkov pri módnej prehliadke.


Celosvetovo uznávaný návrhár


Dior založil svoj vlastný módny biznis v roku 1946 v Paríži a v tomto roku predviedol i svoju prvú kolekciu, ktorá mu priniesla okamžitú slávu a Parížu navrátila stratený lesk. Jeho modely dostali názov „New Look“ a sám Dior mal možnosť prezentovať ich dokonca i pred britskou kráľovskou rodinou.
Postupne sa jeho módny dom rozšíril do New Yorku a získal si obrovskú a prestížnu klientelu. V roku 1948 začal vyrábať parfumy a po Miss Dior prišla na svet nezabudnuteľná Diorama.

Meno Dior sa onedlho začalo spájať i s módnymi doplnkami, kožušinou a topánkami, čím vznikol kompletný model pod touto značkou.

dior

Celosvetová popularita mena Christian Dior je rovnako živá a intenzívna i dnes, 60 rokov po jeho náhlom odchode.

dior parfumy
Pokiaľ sa chcete stať súčasťou tejto ikonickej značky, vyberte si niektorú z našich Christian Dior vôní. Uvidíte, že si ju zamilujete na celý život...Komentáre

Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


Komentáre môžu pridávať iba registrovaní používatelia.DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK